Скандализирана съм. Останах безсловесна. Днес случайно ми попадна един учебник по български език за IХ клас и какви думи мислите, че срещнах в него и в приложените тестове? Ето някои от тях, с извинение: пикая, засраха, шибана кучко мръсна. На това ли трябва да учим децата си?! Как изобщо Министерството на образованието и науката е одобрило учебника!!!
А сега нещо още по-скандално: аз, Павлина Върбанова, съм един от авторите на този учебник. Горният абзац беше провокиращо емоционално начало, но може да разпознаете стила на не една и две публикации в социалните мрежи, чиито автори най-често са възмутени блюстители на морала, разтревожени за бъдещето на децата си родители или пазители на изконно българските ценности. В тези публикации обикновено няколко изречения или откъс от текст се изваждат от урока и така се лишават от контекста, в който всъщност изпълняват определена функция.
Ако емоциите ви вече са се поукротили, нека заедно да впрегнем разума и да се опитаме да разберем какво търсят тези наистина некрасиви думи в учебник по български език. Да започнем от учебната програма за IХ клас, която е одобрена от МОН и по която се съставя учебникът. В нея е включена темата „Активна и пасивна лексика. Пароними“. Пак според програмата трябва да се въведат като нови понятия историзми, неологизми, вулгаризми, евфемизми и пароними. Очаква се учениците да усвоят следните умения, свързани с темата:
„Разграничава активна от пасивна лексика.
Разпознава историзми, неологизми, вулгаризми, евфемизми.
Уместно използва историзми, неологизми, евфемизми.
Познава особеностите на паронимите.
Работи с различни видове речници.“
Това означава, че авторите на учебника по български език за IХ клас няма как да избягат от вулгаризмите и трябва да ги включат в уроците. Нека не звучи като оправдание, защото аз лично смятам, че не бива да бягаме от тези думи в обучението по български език. Защо?
Първо, защото, макар и грозни, цинични и обидни, те съществуват обективно и са неразделна част от езика ни, вероятно и от всеки жив език. Лицемерно би било да премълчаваме пред 16-годишните, че вулгаризмите съществуват – ако част от учениците не ги употребяват, със сигурност са ги чували. Не растат в саксия, наясно сме.
Второ, важно е вулгаризмите да бъдат обяснени внимателно именно в училище, за да разберат учениците какво място заемат в лексикалната система на езика (много, много ниско), защо се употребяват, какво изразяват хората с тях. Важно е също да стане ясно, че използването им в публичната реч е недопустимо.
Как ние, авторите на учебника, сме подходили към вулгаризмите? Включили сме ги в един общ урок със заглавие „Пароними, вулгаризми, евфемизми“. В теоретичната част на урока сме дали дефиниция на вулгаризмите (с акцент, че са недопустими в официалните речеви стилове) и накратко сме обяснили какво изразяват хората с тях (негативни емоции, словесна агресия); с каква цел може да се използват (да се уязви събеседникът). Добавили сме, че в литературни творби се употребяват за речева характеристика на герой, и сме дали пример с кратък откъс от „Приключенията на добрия войник Швейк“, в който се съдържа изразът да му пикая на лятото. Надявам се, че ще оцените нашите усилия да изнамерим текст с „благопристоен“ вулгаризъм за теоретичната част.
За упражненията също сме се постарали – най-грубият вулгаризъм в двата откъса от литературни произведения („Швейк“ и „Форест Гъмп“) е засраха. Предполагам, всеки разумен човек ще се съгласи, че за да могат учениците да разпознават вулгаризми в речта, в упражненията трябва да включим текстове, които съдържат такива примери.
Общо взето, това е за вулгаризмите в учебника, одобрен от МОН. Той е придружен от отделна книжка с тестове, която е предвидена за самоподготовка и не е задължително учениците да ги решават, т.е. това са допълнителни задачи. След като приключат теста, учениците могат да сверят отговорите си с отговорите в края на книжката. В теста към урока за паронимите, вулгаризмите и евфемизмите сме включили следното (цитирам изчерпателно частта за вулгаризмите):
Прочетете откъсите от романа „18% сиво“ на Захари Карабашлиев и изпълнете задачи 10 – 13 към тях.
– Стив, какво да те почерпя?
– Шампанско! Шампанското на работническата класа! На летящата шибана работническа класа… Шампанско с цвят на пикня! Бирррра! Пикае ми се. Това е с бирата… Не я купуваш, а я вземаш под наем, ебати…
Стив, клатушкайки се, става и се отправя към тоалетните, разкопчавайки панталоните си в движение.
* * *
– Хей, хей – кипвам аз, – намерих тази пикла катастрофирала на магистралата, доведох я тук, купих ѝ хамбургер, чакаме да дойде приятелят ѝ Джоуи…
Изведнъж в бейзболната шапка се разбива кана с кафе и върху мен плисва гореща кафява течност.
– Тъп селянин, остави Зак на мира! – Момичето с дръжка на счупена кана в ръка застава между нас.
Две карирани ризи скачат от масите наоколо, хващат я и извиват отзад ръцете ѝ. Бейзболната шапка, със сгърчено от болка лице и ръка на едното око, си проправя път към тоалетната.
– Кучко шибана, шибана кучко мръсна!
От жълтите му мустаци капе кафе, след него тича ужасената възрастна сервитьорка, разминава се с младо момче с джинси, кожено яке и дълга руса коса.
10. Коя от думите НЕ е вулгаризъм?
А) тоалетна
Б) кучка
В) ебати
Г) пикня
11. Открийте още два вулгаризъма в текста освен включените в задача 10 и ги запишете.
12. Обяснете с 2 – 3 изречения с каква цел са употребени вулгаризмите в първия откъс.
13. Сравнете подчертаните квалификации във втория откъс. Коя от тях звучи по-обидно? Обяснете защо.
Подборът на текстовете в учебника и в допълнителните тестове е направен изцяло от авторите на учебника и тестовете. В случая аз съм автор на конкретния тест и аз съм решила да включа откъс от „18% сиво“[1]. Защо точно от този роман? Поставете се на мое място. Първо трябва да намерите текст, съдържащ вулгаризми. Разумно е да търсите произведение с „по-меки“ примери. Надали ще посегнете към Буковски или Уелбек например. (Български автори с хард подход няма да посочвам, но ще загатна, че вулгаризми употребява признат писател, който е включен в учебната програма по литература за ХII клас с творба без такива думи. Има и едно стихотворение, пак от известен наш творец, и в него става въпрос за заек, вълк и недвусмислено взаимодействие между тях.)
Освен това е добре върху текста да се поставят и други задачи освен от типа „открийте еди-какво си“, за да се осмисли функцията на езиковите средства – защо героят ги употребява, какво издават те за него, как въздействат върху събеседника; важно е също учениците да различават просто обидните думи от вулгаризмите, за да могат да си поставят граници в речевото поведение. И още много други неща са важни, затова и изборът на текстове за учебници и помагала по български език не е лесен.
Прецених, че откъсите от „18% сиво“ са подходящи за конкретните учебни цели. Ровейки из литературните произведения, не намерих нещо по-приемливо. Със сигурност има и други варианти, разбира се, така че, ако вие, читателите на тази публикация, се натъкнете на някоя находка, споделете я, моля. Може да предложите и задачи към текста. Признавам, че ми беше трудно, и друг колега би могъл да се справи по-качествено.
Макар че говорим за учебно съдържание по български език, нека да привлечем математиката, за да онагледим каква част все пак заемат в него вулгаризмите. В учебника за IХ клас има 16 урока. Обясненията и задачите за вулгаризмите заемат около 1/3 от един урок, съответно 1/48 част от целия учебник.
И така, надявам се, че поставихме в контекст и откъсите от романа „18% сиво“, и думите от началото на публикацията. Накратко казано: когато имаме урок за вулгаризми, ни трябват текстове с вулгаризми.
Тъй като поводът за тази статия са няколко, хм, нека да ги нарека публикации във Facebook от една личност, не мога да премълча проблема с илюзорното чувство за собствена непогрешимост и невъзможността или нежеланието да се направи простичка причинно-следствена връзка между очевидни факти. Ако си прочел двата откъса от романа, няма как да не си видял задачите, поставени върху тях. Тогава защо не е направена мисловна връзка? Защо не е обърнато внимание на заглавието на теста, защо не е потърсен урокът, на който съответства? Така веднага би станала ясна причината за включването на текст с вулгаризми.
Но вероятно по-важно е било да се прояви „загриженост“ за българското образование, да се уязви един писател (който има непростимата вина, че е написал и публикувал роман, в който част от героите изричат цинични, но достоверни думи) и да се скандализира българската общественост. А значителна част от нея се скандализира лесно, защото няма време да чете, нито навика да вниква и да мисли.
В контраст с всичко написано дотук ще отбележа, че след броени дни ще честваме 24 май – празника на българското слово. Иска ми се някога, в бленуваното бъдеще може би, той да стане празник и на българския разум, надарен със слово – слово честно, сурово, открито и красиво.
__________________
[1] Това означава, че г-н Карабашлиев не носи никаква отговорност за включването на откъсите в помагалото.
Може да прочетете и мнението на Силвия Недкова по казуса.