На платформата за грамотност „Как се пише?“ даваме вота си за най-важните теми на 2021-ва
Кои са най-важните теми, които ни вълнуваха през миналата 2021 година, може най-лесно да разберем чрез езика. Промяната в речника ни е главоломна и тя следва както световните събития, така и процесите, които са от ключово значение конкретно за България.
В кампанията „Думи на годината с Как се пише?“ за първи път в открито и широкомащабно допитване може да гласуваме за доминиращите и знакови за България думи и изрази на 2021 година. „Много бяха темите, които ни вълнуваха. Преживяваме интензивен период като общество и е трудно да се спрем само на една дума, затова ще обявим първите три, за които гласуват хората“, казва д-р Павлина Върбанова, създател на платформата за грамотност „Как се пише?“.
Актуалните езикови употреби показват тенденциите в обществения разговор, убедени са организаторите на инициативата. Думите на годината ще ни помогнат да изчистим фоновия шум и да се замислим значими ли са били темите, които са ни занимавали, качествен ли е бил диалогът в медиите и социалните мрежи.
„А когато се вгледаме в това, можем да потърсим повече допирни точки между нас в момент, в който социалната дистанция започва да дава своето негативно отражение в много области“, смята Доротея Николова, учител по български език и литература и журналист. Така ще можем да водим по-смислени, целенасочени и аргументирани дискусии, надяват се още организаторите на инициативата.
Проучването се провежда на платформата за грамотност „Как се пише?“, на страницата във Facebook и в Twitter. То преминава през три етапа:
- 5 – 12 януари – всеки има възможност да даде своите предложения за думи на годината на страницата на сайта във Facebook и в Twitter;
- 13 – 16 януари – от 30-те най-популярни предложения 5-членно жури ще отсее 10, които ще бъдат включени в анкета;
- 17 – 19 януари – всеки може да гласува в анкетата в сайта „Как се пише?“.
Резултатите ще бъдат обявени на 20 януари.
Журито е съставено от дългогодишни наблюдатели на обществените процеси в България и езикови експерти:
- Павлина Върбанова – доктор по български език;
- доц. Георги Лозанов – философ и медиен експерт;
- Веселина Седларска – журналист и писател;
- Константин Вълков – програмен директор на „Дарик радио“;
- Доротея Николова – учител по български език и литература и журналист.