Наближат ли избори, това изречение става актуално, а заедно с него – и въпросът дали няма граматическа грешка. Предполагам, че от юридическа гледна точка тази формулировка е некоректна (http://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/1589654529 – вижте чл. 167 и 167а), но в случая според мен е по-важно дали има грешка от езикова гледна точка.
Сказуемото в българското изречение се съгласува по лице и число с подлога, а в някои случаи – и по род (Ваня е прочела съобщението.). След като имаме два подлога (купуването и продаването), редно е сказуемото да бъде в мн.ч., и то и двете му части (глаголната и именната): са престъпления.
Понякога обаче има регламентирано разминаване в съгласуването – два или повече подлога, а сказуемото е в ед.ч. Това се допуска, „ако между подлозите има семантична близост или ако те означават абстрактни понятия. В такъв случай подлозите се схващат като едно понятие, като цяло, като единство […] Съгласуване и тук има, но то е по смисъл, а не по форма; то е логическо, а не формално“*.
Ето един пример за логическо съгласуване от поемата „Септември“ на Гео Милев:
Урагана престана,
халата
спря най-подир:
мир
и тишина
настана
по цялата
страна.
Въпрос на тълкуване и преценка е доколко купуването и продаването на гласове се схващат като едно понятие, като единство. Едното действително е неосъществимо без другото, това са двете страни на един общ акт. Да вметна, че в българския език имаме сложна дума, която подкрепя твърдението ми: покупко-продажба. В този смисъл в нашето изречение има основания за логическо съгласуване и не бих казала, че е допусната грешка.
От друга страна, нещо все пак леко ме дразни. Явно и езиковото чувство на доста българи е подразнено, щом като се питат дали няма грешка. Но пък и вариантът „Купуването и продаването на гласове са престъпления“ също не ми допада. Мисля, че имам обяснение защо – както и да съгласуваме, ще имаме противоречие между формата и съдържанието, между граматиката и смисъла.
До президентските избори има време да се помисли за друга формулировка на посланието. Според мен е по-добре да насочим усилията си натам, вместо да спорим до припадък дали е грешно, или правилно. Давам само няколко варианта, без претенции да са най-добрите възможни:
Купуването и продаването на гласове е престъпно.
Престъпление е да се купуват и продават гласове.
Престъпно е да се купуват и продават гласове.
Да се купуват и продават гласове е престъпление.
Да се купуват и продават гласове е престъпно.**
______________________________
* Граматика на съвременния български книжовен език. Т. 3. Синтаксис. С.: БАН, 1983, с. 146.
** В последните две изречения трябва да има запетая след гласове по силата на официалните правила.