Вече преполовяваме последния месец от годината, затова нека да обърнем внимание на най-често отваряните публикации в „Как се пише?“. Ето челната десетка за изтичащата 2022 година:
1. Как се пише: затова или за това?
2. Как се пише: не знам или незнам?
3. Как се пише: предвид, впредвид, в предвид, напредвид или на предвид?
4. Как се пише: именик или именник?
5. Как се пише: по принцип или попринцип?
6. Как се пише: откъде или от къде?
7. Кога се пише запетая пред че?
8. Как се пише: порасна или порастна?
9. Как се пише: вкъщи или в къщи?
10. Как се пише: рожденик или рожденник?
В сравнение с миналата година прави впечатление, че десетте най-популярни публикации са съвсем същите, но подреждането е различно. „Как се пише: затова или за това?“ е била на девето място, а сега оглавява класацията. От десето на пето място е скочила публикацията за правописа на по принцип.
Отново както миналата година се налага изводът, че най-четени са публикациите, свързани с правилата за слято, полуслято и разделно писане (5 от 10 статии).
Публикацията за това кога думите се членуват с пълен член, оглавявала класацията преди години, вече е на 28-о място. Заключението, разбира се, не е, че тези правила вече са усвоени по-добре, а вероятно е свързано с особеностите на търсенето на информация в интернет. Според мен все по-рядко имаме време и желание да се запознаваме с общите правила и все по-често търсим бързо решение за конкретния пример, който ни затруднява.
И тъй като стана дума за правилата, нека да припомня, че преди месец проведохме кампания за най-важните 100 правила за българския правопис, пунктуацията и граматика. Следват линкове към публикациите (пробвайте да решите и задачите!) за всички, които имат желание и време да си ги припомнят:
1. Употреба на главни и малки букви
2. Слято, полуслято и разделно писане
3. Двойни съгласни, променливо я, предлози във и със
4. Употреба на запетая в простото изречение
5. Употреба на запетая в сложното изречение
6. Употреба на кавички, тире и двоеточие