Кратък член (-а или -я) се употребява в следните случаи:
- Членуваната дума не изпълнява служба на подлог в изречението. За проверка се използва замяната с той. Ако това е невъзможно, думата получава кратък член.
Споразумението е било подписано от заместник-министъра.
(Споразумението е било подписано от него.)В случай че към членуваната дума има несъгласувано определение, се заменя цялото словосъчетание.
Десетина минути по-късно комисарят постави чашата с ароматното капучино пред подчинения си.
(Десетина минути по-късно комисарят постави чашата с ароматното капучино пред него.)Над 4000 протестиращи изпълниха площада пред Министерския съвет.
(Над 4000 протестиращи го изпълниха.) - Членуваната дума не изпълнява служба на съгласувано определение или приложение на подлога. За проверка се използва замяната с той на цялото словосъчетание, в което е включена думата. Ако това е невъзможно, тя получава кратък член.
Приемането на поредния данък бе посрещнато с улични протести.
(Приемането му бе посрещнато с улични протести.)Папа Бенедикт ХVІ се срещна с Набил ал-Араби, новия секретар на Арабската лига.
(Папа Бенедикт ХVІ се срещна с него.)Първия път не можах да откажа цигарите.
(Тогава не можах да откажа цигарите.) - Прякорите и прозвищата от м.р. ед.ч. се пишат с кратък член, независимо от службата си в изречението.
Рапърът Мишо Шамара неотдавна оповести желанието си да пише книга.
Красьо Черния е завършил магистратура по финансов мениджмънт. - Собствените имена на географски обекти от м.р. ед.ч., чиято основна форма е членувана, се пишат с кратък член, независимо от службата си в изречението.
Проходът Боаза е осеян с много завои и има само два кратки прави участъка.
Местността Камъка е отлично позната на всички контрабандисти на Балканите от 1992 г.
Правилата за употреба на пълния и краткия член са задължителни само за писмената реч.