Навярно повечето от четящите си спомнят още от началния курс, че ако думата в м.р. завършва на -нен, в останалите форми се пише двойно н: конен завършва на -нен, затова пишем конна, конно, конни, конният, конния.
Това правило е сравнително лесно за запомняне и в 99% от случаите върши добра работа, но е опростено и когато, вече попораснали, се сблъскаме с някои особени случаи, изпадаме в недоумение. Чудим се например защо болезнена се пише с едно н, въпреки че формата за м.р. завършва на -нен: болезнен.
Да видим първо как се получава двойното н. Когато към формата на прилагателното за м.р. се добави окончание или определителен член, гласната е от наставката -ен изпада и двете съгласни н се оказват една до друга
стран(е)н + а > странна; стран(е)н + о > странно
постоян(е)н + и > постоянни; постоян(е)н + ият > постоянният
При болезнен и при някои други прилагателни обаче не е така:
болезнен + а > болезнена; болезнен + о > болезнено
несъмнен + и > несъмнени; несъмнен + ият > несъмненият
Звукът е от наставката -ен не изпада в другите форми, затова няма откъде да се вземе двойното н. Ако трябваше да се пише двойно н, то формата за м.р. би била
* болезнен(e)н + а > болезненна
* несъмнен(е)н + и > несъмненни
Горните примери, разбира се, са хипотетични, затова се пише болезнена, несъмнени.
В истинския си вид правилото за двойното н гласи, че то се пише във формите за ж.р., ср.р., мн.ч. и членуваните форми за м.р., когато в м.р. прилагателното завършва на -нен и гласната е изпада от наставката -ен.