Как се пише: братовчед или братчед?

В книжовния език се употребява думата братовчед, мн.ч. братовчеди. Думата братчед, мн.ч. братчеди, се среща в разговорната реч. Братовчедът се успа, закъсня, спирахме за стръв, за кебапчета, бира и за какво ли още не! Моят баща и майката на Влади са брат и сестра, съответно ние с Влади сме първи братовчеди.

Как се пише: анфас или в анфас?

Съветваме ви да употребявате думата анфас без предлога в, защото самата тя означава ’в лице’ – от френското съчетание en face. Моля те да ме снимаш още веднъж, но анфас, а не в профил. Виждаше я анфас, но очите ѝ гледаха малко встрани, към широкия отвор, към поляната и езерото. (М. Льоблан, „Отмъщението на Калиостро“)

Как се пише: дипломат или дипломант?

Това са две различни думи, които се употребяват съобразно значението, вложено в тях. Думата дипломат, мн.ч. дипломати, има следните значения:   1.1. Представител на правителството на дадена държава, който осъществява официалните ѝ отношения с други държави.   Дипломатът, уличен в шпионаж, явно е престъпил червената линия. Правителственият говорител потвърди, че е имало контакти между германски […]

Как се пише: скръндза или скрънза?

Правилно е да се пише скръндза, мн.ч. скръндзи. Думата се употребява в разговорната реч. Тя, разбира се, не жалела средства за тоалетите си, затова пък, когато ставало въпрос за подаръци, се превръщала в истинска скръндза. И тези скръндзи са готови на всичко, за да си намалят разноските. (Р. Кук, „Фатално лекарство“)

Как се пише: уморявам (се) или умарям (се)?

В книжовната реч се употребява глаголът уморявам (се), а умарям (се) е диалектна дума. Скандалите вкъщи ме уморяват и изцеждат последните ми сили. Ако нощем не спим добре, през деня се уморяваме по-бързо.

Как се пише: констативен или консултативен?

Това са две различни думи, които се употребяват съобразно значението, вложено в тях. Думата констативен, също и констативна, констативно, констативни, означава ’който е свързан с констатация, с установяване на някакъв факт’.   Чрез констативния нотариален акт нотариусът признава едно лице за собственик на даден недвижим имот. Констативните протоколи се издават в два екземпляра – по […]

Как се пише: хъшлак или хашлак?

Правилно е да се пише хъшлак, мн.ч. хъшлаци. Думата се употребява в разговорната реч. Няма да позволя някакъв хъшлак да ми държи сметка и да ме обижда! В очите на благородника сигурно изглеждахме като банда невъзпитани хъшлаци.

Как се пише: кандърма, къндърма или кандарма?

Правилно е да се пише кандърма, мн.ч. кандърми. Думата се употребява в разговорната реч. Заета е от турски – kandırma. Съгласи се с голяма кандърма. (Георги Божинов, „Калуня-каля“) Жененето не ставаше тогава с кандърми – в ония мъжки времена. (Николай Хайтов, „Мъжки времена“)

Как се пише: сеир, сейир или сейр?

Правописът на думата не е нормиран изрично. Съветваме ви да пишете сеир. Думата се употребява в разговорната реч. Заета е от арабски чрез турски – seyir. Досега само ти гледах сеира, но повече така няма да продължава. В това риалити сеирът отдавна измести шоуто.

Как се пише: днешен или днескашен?

В книжовната реч се употребява днешен, също и днешна, днешно, днешни, а днескашен е разговорна дума. Днешният град Долни чифлик е основан в края на XV век. Очертава ли се драма на днешната среща на върха на Европейския съюз? Заради силния вятър организаторите взеха решение да отменят днешните ски състезания.