На 18 март 2025 г. въпросът и отговорът в рубриката „Въпрос на деня“ на платформата БЕРОН гласяха следното:
С главна или малка буква се пише и огражда ли се в кавички изразът студената война?
Изразът студената война се е установил като термин за назоваване на периода на противопоставяне между Изтока и Запада след Втората световна война. Тъй като е термин, изразът се пише с малки букви, без да се поставя в кавички.
Отчасти съм съгласна и отчасти – несъгласна със становището на ИБЕ. Кавички не са нужни, защото няма основание да се поставят. Ако дадено название се употребява с необичайно за контекста значение, тогава то се огражда в кавички. Макар че семантиката на студена в случая е преносна, широкото използване на словосъчетанието е довело до тривиализирането му и днес то изобщо не е толкова експресивно и ярко, колкото е било в началото.
За негов автор се смята Джордж Оруел (да, писателят, известен най-вече с антиутопията „1984“), който употребява cold war в своята статия „Ти и атомната бомба“, публикувана на 19 октомври 1945 г. Тогава всъщност въпросният исторически период още предстои, но интуицията и проникновението на Оруел явно му помагат да прозре бъдещето.
Приема се, че периодът на противопоставянето между Изтока и Запада е продължил от 1945 до 1991 г., т.е. той е вече в историята и от него ни делят повече от трийсет години. От тази дистанция Студената война се осъзнава като собствено име на исторически период, а не просто като политически термин.
В подкрепа на тезата е и фактът, че вече се говори за Втора студена война или Нова студена война с начало 2014 г. Дори и да си затворим очите за постоянно нарастващото международно напрежение по всякакви възможни линии и да не приемем, че в момента сме в нов период на глобално противопоставяне, начинът на осмислянето на събитията е паралелен на случая с Първата световна война и Втората световна война.
За себе си съм убедена, че Студената война следва да се пише с главна буква, тъй като е собствено име.