Твърде раздалечени са географски, но имат един и същ правописен проблем. По-точно, ние имаме правописен проблем с Ватикана и Анадола: как да ги членуваме – с пълен или с кратък член?
Чуденето за Ватикана отпадна (за мен лично – не съвсем), защото според последния правописен речник основната форма на името е Ватикан и то се подчинява на общите правила за поставяне на пълен и кратък член.
Какво да правим обаче с Анадола – тази историко-географска област, която представлява по-голямата част от територията на днешна Турция? По всичко изглежда, че и тя трябва да влезе в групата, в която освен Ватикан се намират Дунав, Акропол, Колизей, Ермитаж, Лувър и други подобни имена. Общото между тях е, че са от мъжки род, назовават географски, културни или исторически обекти и основната им форма е нечленувана.
Основната форма на Анадола е Анадол – среща се по-често в съставни собствени имена като Източен Анадол и Северозападен Анадол например. Когато се употребява членуваната форма, е редно да се съобразим със синтактичната служба на думата в изречението:
В началото на ХV в. Анадолът е разорен от нашествието на Тимур и от войната между бейлиците и претендентите за османското наследство.
Повечето от караманите са били разселени в различни части на Анадола.
За сравнение, има една група географски имена (Леденика, Превала, Предела), чиято основна форма е членувана, и те трябва да се пишат винаги с кратък член:
Леденика се намира на територията на природния парк „Врачански Балкан“.
Купихме си билетчета и влязохме в Леденика.